Sounds of Urban Life | SoUL is in Istanbul. To experience SoUL, all you need is our app, a headset, comfortable shoes and a curious mind. Enjoy Istanbul!

Dunya newspaper article on SoUL Istanbul App

“SoUL Istanbul converts neighborhoods into a movie set”

SoUL Istanbul App in Dunya newspaper

Dunya Newspaper of Turkey has reviewed the SoUL Istanbul App

Didem Eryar from Dünya newspaper in Istanbul, Turkey, wrote an article about the SoUL Istanbul App today. It was published in Trends section under “Smart Ideas”.

Here’s the article in Turkish:

SoUL Istanbul, semtleri sinema setine dönüştürüyor

New York merkezli dijital medya ve teknoloji şirketi International Film Factory, dünyada bir ilke imza atarak, Istanbul’un mahallelerini sinema setine çeviren ve şehirde yürüyerek gezmeyi, sinemada alınan tatta bir eğlenceye çeviren, SoUL Istanbul isimli Şehir Rehberi uygulaması üretti. IFF CEO’su Murat Bıçak ,”Film çeker gibi uygulama ürettik” diyor.

Hem yabancı hem de yerel turistler için hazırlanmış Şehir Rehberi, Istanbul’u, şehrin köklü tarihini ve çok kültürlü dokusunu, Istanbul’un çeşitli semtlerinde yaşayan karakterler ve onların ağzından dinlediğimiz hikayelerle kullanıyıcıya tanıtıyor.

Murat Bıçak, SoUL Istanbul uygulamasına yönelik şu bilgileri veriyor:

“Fotografçılarımız 3 ay boyunca Istanbul’u karış karış gezip 10 binin üzerinde fotoğraf çekti, binlerce sayfa metin ve senaryo yazıldı. 150 saatin üzerinde ses çekimi yapıldı. Daha sonra bunları Sinematik Yürüyüş dediğimiz 1’er saatlik semt yürüyüşlerine çevirdik. Örneğin Taksim’i gezip görmek isteyen kullanıcı, uygulamanın içindeki haritada gösterilen baslangıç noktasına gidiyor ve Taksim Sinematik Yürüyüşü’nü dinlemeye başlıyor. Taksim’deki ana karakterimiz Yakut adlı bir yönetmen. O’nun ve arkadaslarinin gözünden, anlattıklari hikayeleri, olayları dinleyerek, kullanıcı bir saatlik bir yürüyüş yapıyor. Bu arada Taksim’den Tünel’e doğru ara sokakları keşfetme şansı buluyor. Bir yandan yürüdüğü semti tanırken, diğer yandan da dinlediği hikayeler, girdiği mekanlar, duydugu sesler ve müzik sayesinde şehirle ve semtle bir bağ kuruyor. Sinematik Yürüyüşler icin 5.5 saatlik, çoğunlugu özgün müzik üretildi. Müzik ve ses tasarımında Yakaza Ensemble ve geçtigimiz sene Oscar’a aday gösterilen bir kisa filmin müziklerini besteleyen New York’lu bir muzisyenle çalıştık. Oyuncularımızın çoğu Şahika Tekand’ın Studio Oyuncuları’nda yıllarca eğitim görmüş, sinema, tiyatro, reklam ve dizi tecrübeli kişiler.”

SoUL Istanbul, tamamen offline, yani çevrim dışı, çalışan bir uygulama. Yüklendikten sonra telefon ağına ihtiyaç duymuyor. Ucretsiz indirilebilen uygulamanın içinde restoranlar, cafeler, barlar, tarihi ve kültürel mekanlar, söyleşiler ve özel üretilmiş haritalar da bulunuyor. Sinematik Yürüyüşler uygulamanın içinden satın alınıp dinlenebiliyor. Murat Bıçak, SoUL Istanbul’dan sonra, dünyanın diğer büyük şehirlerini hedeflediklerini ve uluslarası yatırımcılarla görüşmeye başladıklarını söyledi.  SoUL Istanbul uygulamasına AppStore’dan ve soundsofurbanlife.com adreslerinden ulaşabiliyorsunuz.

Have your say